Act constitutiv

ACT CONSTITUTIV al ASOCIAŢIEI "PRO ŞCOALA GIMNAZIALĂ DR. BERNÁDY GYÖRGY"
TÎRGU MUREŞ
I. Se înființează ASOCIAŢIA "PRO ŞCOALA GIMNAZIALĂ DR. BERNÁDY GYÖRGY", TÎRGU MUREŞ, ca persoană juridică de drept privat cu scop nepatrimonial, apolitică si independentă, organizată potrivit O.G. nr.26/2000 actualizată de Legea nr.246/2005, de către următorii membrii fondatori:
1. MOLDOVAN MARCELA-IONELA
2. BUDAI LÁSZLÓ
3. STOICA FILIP-HADRIAN
4. KUTASI DÉNES-NIMRÓD
5. PAPP SÁNDOR
II. Scopul pentru care membrii hotărăsc să se asocieze este de a contribui la buna desfășurare a activității școlare și a condițiilor în care se desfășoară activitatea din Şcoala Gimnazială dr. Bernády György din Tîrgu Mureş, la creșterea performanţelor şcolare, motivarea elevilor, susținerea materială a elevilor cu probleme speciale, promovarea elevilor din Şcoala Gimnazială dr. Bernády György, promovarea imaginii Școlii Gimnaziale Bernády György.
III. Denumirea asociației este ASOCIAŢIA "PRO ŞCOALA GIMNAZIALĂ DR. BERNÁDY GYÖRGY".
IV. Sediul ASOCIAŢIEI "PRO ŞCOALA GIMNAZIALĂ DR. BERNÁDY GYÖRGY" este în Municipiul Tîrgu Mureş, Str. T.Vladimirescu nr. 52, Jud. Mureş, conform Contractului de Comodat.
V. Durata de funcționare a ASOCIAŢIEI "PRO ŞCOALA GIMNAZIALĂ
DR. BERNÁDY GYÖRGY" TÎRGU MUREŞ, este pe termen nedeterminat.
VI. Patrimoniul inițial al Asociației este in suma de 1450 Ron, constituit din aportul în bani al asociaților, în suma de 290 Ron fiecare asociat. Patrimoniul va fi administrat in conformitate cu prevederile legale, in numele Asociației si va fi folosit exclusiv pentru realizarea scopului si obiectivelor acesteia .
VII. Componența nominală a celor dintâi organe de conducere, administrare si control ale asociației este următoarea:
CONSILIUL DIRECTOR:
PAPP Sándor - PRESEDINTE
MOLDOVAN Marcela - Ionela - VICEPRESEDINTE
STOICA Filip-Hadrian - VICEPRESEDINTE
BUDAI László - SECRETAR
COMISIA DE CENZORI: KUTASI Hajnal, NAGY Izabella, SOÓS Zoltán
VIII. Persoana împuternicită de către membrii fondatori ca să facă demersurile legale pentru procedura de dobândire a personalității juridice, înscrierea asociației in Registrul Asociațiilor si Fundațiilor, obținerea oricăror avize necesare funcționării, este : PAPP Sándor.
Prezentul act constitutiv a fost redactat adoptat si semnat de către membrii fondatori cu, ocazia Adunării Generale de constituire azi 04.04.2017 in 7 (șapte) exemplare originale.
MEMBRII FONDATORI :
Nume/prenume Semnătura
BUDAI LÁSZLÓ
KUTASI DÉNES-NIMRÓD
MOLDOVAN MARCELA
PAPP SÁNDOR
STOICA FILIP-HADRIANIntroduceți textul aici...